Trymowanie foksteriera

Trymowanie poprawia jakość sierści - usztywnia ją, zmniejsza wzrost podszerstka, poprawia kolor, a także eliminuje problem sierści w domu, ponieważ pies wytrymowany nie gubi sierści. Dotyczy to ras przeznaczonych do tego zabiegu, czyli szorstkowłosych.

Częstość przeprowadzania zabiegu ustala się na podstawie ręcznego badania wypadania sierści, lub obserwując ile sierści zostaje na powierzchniach (dywanach, meblach), gdzie pies przebywa. Wynosi ona około 1-2 miesiące.

Trymowanie nie jest zabiegiem bolesnym, gdyż usuwana jest martwa sierść, a w jej miejsce rośnie zdrowy włos. Martwa sierść albo wypada sama, albo też pozostając utrudnia wzrost owłosienia. Trymowanie przeprowadza się za pomocą palców lub nożyka trymerskiego. Trymowanie psów ras u których nie tworzy się specjalnych fryzur jest stosunkowo proste - trymerem posługuje się prawie tak samo jak grzebieniem, z tą różnicą, że nie rozczesuje się włosa, tylko przejeżdża po nim trymerem pojedynczymi długimi ruchami z kierunkiem włosa. Jednakże większość psów ras, które wymagają trymowania wymagają utworzenia konkretnej fryzury. W takich przypadkach trymowanie wymaga wielkiej wprawy a sam proces trymowania trwa kilka godzin. W trymowaniu ważne jest aby nie tylko usunąć martwe włosy, ale również zrobić to we właściwy sposób. Błędy w trymowaniu mogą doprowadzić nie tylko do pogorszenia efektu wizualnego, ale również do poważnych problemów skórnych.

Przede wszystkim przystępując do zabiegu trymowania należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Obecnie na rynku jest wiele dostępnych noży trymerskich, które charakteryzują się różnymi ząbkami. Służą do różnych etapów przygotowywania psa np. do usuwania podszerstka czy cieniowania, podstawowy trymer do praktycznie całego ciała, do wykończenia całego psa, trymer służący do bardzo krótkiego wytrymowanie niektórych partii ciała lub trymer z gumową nakładką, którym możemy zastąpić skubanie palcami, np. łapy lub głowa.